Respublika qiymatlı qogʻozlar birjasi «Toshkent» va Saudiya Arabistoni energetika kompaniyasi ACWA Power Co. vakillari hamkorlik istiqbollari, shu jumladan kompaniyaning qiymatlı qogʻozlarini oʻzbek platformasiga joylashtirishning mumkinligini muhokama qilishdi.
Listing asosiy mavzu sifatida
Tomonlar ACWA Power ning Oʻzbekistondagi faoliyatini, shuningdek kompaniyaning amalga oshirilgan va joriy energetika loyihalarini koʻrib chiqdilar. Qiymatlı qogʻozlar bozori mexanizmlari orqali investitsion imkoniyatlarini kengaytirishga alohida eʻtibor berildi.
Muzokaralar markaziy savoli ACWA Power aktsiyalarini RQB «Toshkent»da joylashtirishning mumkinligi boʻlgan — uchrashuv ishtirokchilari bunday listing istiqbollari haqida fikir almashdilar.
Mahalliy bozor uchun katta xorijiy energetika sektori emitentining potentsial chiqishi sifatli siljish anglatardi: bugungi kunda yuqori darajadagi savdo-sotuvlarda banklar, metallurgiya va telekommunikatsiya hukmronlik qiladi.
Emitentlar uchun yangi vositalar
Kompaniya vakillari Oʻzbekistondagi kapital bozorida moliyaviy vositalar ro'yxatini kengaytirishning ishlari haqida taʼrif berildi. Xususan, quyidagilarning joriy etilishi imkoniyatlari muhokama qilindi:
• xorijiy valyutada nominallashtirilgan obligatsiyalar;
• sukuk qiymatlı qogʻozlar.
Yangi vositalar moliyaviy mahsulotlar spektrini kengaytiradi, mahalliy va xorijiy emitentlar uchun moliyalashtirish jalb qilish uchun qoʻshimcha imkoniyatlar yaratadi va investorlarga investitsiyaning yangi variantlarini taklif qiladi deb kutilmoqda.
ACWA Power haqida
Kompaniya qayta tiklanadigan energiya manbalar, elektr energiyasini saqlash tizimlari va «yashil» vodorod sohasida ishlaydi.
Uchrashuv natijalariga koʻra, tomonlar muhokama qilingan yo'nalishlari boʻyicha hamkorlik imkoniyatlarini va amaliy dialoglash oʻrgashtirishda davom ettirishga tayyorligini bildirdilar.

Представители Республиканской фондовой биржи «Тошкент» и саудовской энергетической компании ACWA Power Co. обсудили перспективы сотрудничества, включая возможность размещения ценных бумаг компании на узбекской площадке.
Листинг как ключевая тема
Стороны рассмотрели деятельность ACWA Power в Узбекистане, а также реализованные и текущие энергетические проекты компании. Отдельное внимание уделили расширению инвестиционных возможностей через механизмы фондового рынка.
Центральным вопросом переговоров стала возможность размещения акций ACWA Power на РФБ «Тошкент» — участники встречи обменялись мнениями о перспективах такого листинга.
Для локального рынка потенциальный выход крупного иностранного эмитента энергетического сектора означал бы качественный сдвиг: сегодня в верхнем эшелоне торгов доминируют банки, металлургия и телеком.
Новые инструменты для эмитентов
Представителям компании рассказали о работе по расширению перечня финансовых инструментов на рынке капитала Узбекистана. В частности, обсуждались перспективы внедрения:
• облигаций, номинированных в иностранной валюте;
• ценных бумаг сукук.
Ожидается, что новые инструменты расширят спектр финансовых продуктов, создадут дополнительные возможности привлечения финансирования для местных и иностранных эмитентов и предложат инвесторам новые варианты вложений.
Об ACWA Power
Компания работает в сфере возобновляемых источников энергии, систем накопления электроэнергии и «зелёного» водорода.
По итогам встречи стороны выразили готовность продолжить изучение возможностей сотрудничества и практический диалог по обсуждённым направлениям.