Ushbu pilot loyiha doirasida investitsion vosita oʻtkazvchi mahalliy bozor uchun yangi faoliyat turini amalga oshirmoqchi. Kompaniya chet el valyutasida nominallashtirilgan qarzli qimmatli qoʻgʻlar (obligatsiyalar) chiqarilishini tashkil etish va ularni keyinchalik joylashtirishga bogʻliq professional broker va vosita oʻtkazish xizmatlarini koʻrsatishga e'tibor qaratadi.
Maxsus rejim ishtirokchisi statusining afzalliklari
«Regulyator qumbarasi» maxsus huquqiy rejimi moliyaviy institutlarga qimmatli qoʻgʻlar bozorida innovatsion vositalar va mexanizmlarni nazorat qilinadigan muhitda sinab koʻrish imkonini beradi. Bu vaqtincha regulyator yükini kamaytirish va yangi mahsulotlarni davlat darajasida toʻliq ishga tushirishdan avval jarayonlarni optimallashtirish uchun yordam beradi.
«FINANCE INVEST BROK» OOO ning «qumbarasa» doirasidagi faoliyati mahalliy biznes uchun investitsion imkoniyatlarini kengaytirish va investorlar uchun valyuta ekvivalentida yangi himoyalangan qarzli moliyalashtirish variantlarini taklif qilish imkonini beradi.
Eslatib oʻtamizki, ILDA Oʻzbekiston Respublikasining kriptofaol oboroti, kapital bozori, sug'urta, elektron tijorat, shuningdek lotereyalar va bukmekerlik faoliyatini tartibga solish kabi progressiv sohalarda tartibga solish, litsenziyalash va ruxsatli tartiblarni amalga oshirishdan javobgar boʻlgan asosiy davlat organi hisoblanadi.

Национальное агентство перспективных проектов (НАПП) Республики Узбекистан официально внесло компанию ООО «FINANCE INVEST BROK» в реестр участников специального правового режима в сфере рынка капитала.
В рамках данного пилотного проекта инвестиционный посредник намерен реализовать новое для локального рынка направление деятельности. Компания сфокусируется на предоставлении профессиональных брокерских и посреднических услуг, связанных с организацией выпусков и последующим размещением долговых ценных бумаг (облигаций), номинированных в иностранных валютах.
Что дает статус участника специального режима
Специальный правовой режим «Регуляторная песочница» позволяет финансовым институтам тестировать инновационные инструменты и механизмы на рынке ценных бумаг в контролируемой среде. Это помогает временно снизить регуляторную нагрузку и оптимизировать процессы перед полноценным запуском новых продуктов на государственном уровне.
Деятельность ООО «FINANCE INVEST BROK» в рамках «песочницы» позволит расширить инвестиционные возможности для локального бизнеса и предложить инвесторам новые защищенные варианты долгового финансирования в валютном эквиваленте.
Напомним, что НАПП является ключевым государственным органом Узбекистана, ответственным за регулирование, лицензирование и внедрение разрешительных процедур в таких прогрессивных сферах, как оборот крипто-активов, рынок капитала, страхование, электронная коммерция, а также организация лотерей и букмекерская деятельность.