Oʻzbekistonning yetakchi sanoat gigantlaridan biri 2026 yilning birinchi olti oy davomida moliyaviy koʻrsatkichlarning tezkor oʻsishini namoyish etdi. Kombinatga tashqi savdoni faollashtirish fonida biznesning marjinalligini sezilarli darajada oʻsirish muvaffaq boldi.
Almaliq tog'-metallurgiya kombinatining (AGMK) nashr etilgan moliyaviy hisoboti boʻyicha, korxonaning toza foyda hisobiy davr uchun 8,7 trln sumlarga yetdi, bu oʻtgan yilning 4,4 trln sum natijasin deyarli ikki barobar oshdi. Kompaniyaning jami tushumi deyarli 40% ga oʻsdi va 30,2 trln sum koʻrsatkichiga aniqlandi, xalq foyda esa 58% ga oʻsdi va 20,7 trln sum boʻldi. Qoʻshimcha qoʻllab-quvvatlash valyuta riskini boshqarish orqali kelib chiqqan: ijobiy valyuta farqidan tushum 2,3 trln sumlarga yetdi.
Eksportning ikki barobar oʻsishi va kredit portfelini optimallashtirilishi
Shunday kuchli moliyaviy natijalarning asosiy drayveri chet ellik bozorlarda juda katta miqyosda boʻlim kengaytirilishi boʻldi. Yanvar—iyun davomida AGMK eksport etilgan tovarlarining hajmi ikki barobariga oʻsdi, 239,3 mln dollardan 493,4 mln dollarsgacha oʻsdi.
Shu bilan birga sanoat gigantnining menejmenti qarzning yukini kamaytirishda samarali ishlarni oʻtkazdi:
- Uzoq muddatli boʻrchalar: uzoq muddatli kreditlar va qarzlar portfeli 4,7 trln sumga qisqartirildi — 24,1 trln sumlargacha;
- Qisqa muddatli qarzlar: qisqa muddatli boʻrchalar hajmi 3,6 trln sumga kamaydi, 2,3 trln sum koʻrsatkichigacha tushdi.
Investitsiyalar, import oʻrnini bosish va IPOga tayyorgarlik
Qarzlarning qisqarilishiga qaramay, AGMK ishlab chiqarishni modernizatsiya qilishda faol ravishda sarmoyalashtirmoqda. 2026 yil sarmoyalashtirish dasturasi doirasida 7 ta yirik loyihani oʻz ichiga olgan, umumiy qiymati 294,6 mln dollar boʻlsa, birinchi yarmasi davomida 142,8 mln dollar oʻzlashtirilib boʻldi. Bunga qoʻshimcha ravishda, 40 ta rejalashtirilanlardan 35 ta lokalizatsiya loyihasi yakunlandi, bu esa 649,8 mlrd sumlik import oʻrnini bosuvchi mahsulot ishlab chiqarish imkonini berdi. Hisobiy yarim yil davomida kombinat davlat byuджetiga rekord 16 trln sum pul oʻtkazdi.
Yuqori operatsion va moliyaviy koʻrsatkichlar oʻtkazma aktivining kelasi qisman privatizatsiyasi uchun mustahkam asos yaratmoqda. Prezident faromani boʻyicha tasdiqlangan oʻyiga koʻra, Almaliq GMK aktsiyalarining boshlangʻich jamiyatga chiqarishi (IPO) 2027 yilning birinchi yarmasi uchun rejalashtirilib boʻlgan. Ochiq fond bozorida ushbu eng katta davlat korxonasining 10% dan 15% gacha paketiini realizatsiya qilish rejalashtirilib boʻlgan.

One of Uzbekistan's leading industrial giants demonstrated rapid growth in key financial indicators for the first six months of 2026. The plant managed to significantly increase business margins against the backdrop of intensified foreign trade.
According to the published financial report of the Almalyk Mining and Metallurgical Plant (AGMK), the company's net profit for the reporting period reached 8.7 trillion soums, which is almost twice the previous year's result of 4.4 trillion soums. The company's total revenue increased by almost 40% and was fixed at 30.2 trillion soums, and gross profit demonstrated growth of 58%, reaching 20.7 trillion soums. Additional support came from currency risk management: income from positive exchange rate differences increased to 2.3 trillion soums.
Twofold Export Growth and Credit Portfolio Optimization
The main driver of such strong financial results was the large-scale expansion of presence in foreign markets. For January–June of the current year, the volume of AGMK export supplies increased more than twofold, rising from 239.3 million to 493.4 million dollars.
In parallel, the management of the industrial giant conducted effective work to reduce debt burden:
- Long-term obligations: the portfolio of long-term loans and borrowings decreased by 4.7 trillion soums — to 24.1 trillion soums;
- Short-term debts: the volume of short-term liabilities decreased by 3.6 trillion soums, dropping to 2.3 trillion soums.
Investments, Import Substitution and IPO Preparation
Despite debt reduction, AGMK continues to actively invest in production modernization. As part of the investment program for 2026, which includes 7 large-scale projects with a total cost of 294.6 million dollars, 142.8 million dollars have already been spent in the first half of the year. Additionally, 35 localization projects out of 40 planned have been completed, which made it possible to produce import-substituting products worth 649.8 billion soums. During the reporting half-year, the plant transferred a record 16 trillion soums to the state budget.
High operational and financial indicators lay a solid foundation for future partial privatization of the asset. According to the approved presidential decree, the initial public offering (IPO) of Almalyk Mining and Metallurgical Plant is scheduled for the first half of 2027. The open stock market is planned to sell 10% to 15% of the shares of this largest state enterprise.